• Welcome!
Total books
Book Detail
Download Uzayin Bekcileri free book as pdf format

Uzayin Bekcileri

Uzayın Sınırları Asimov'un bilimdeki yeni gelişme ve keşifleri; İlk İnsanın Sınırları, Bilimin Sınırları ve Dünyanın Sınırları başlıkları altında toplamıştır. Asimov şöyle demektedir: Günümüzde daha çok bilim adamı, ellerindeki daha gelişmiş teknislerle ve eskisinden daha çok hevesle, daha fazla konuyu incelemektedirler. Bunun sonucunda insan bilgisi alanları her zamankinden daha şaşırtıcı bir hızla genişlemektedir. This link for educational purpose only. Please remove file from your computer after familiarization.

“Bir gezegen sonunda ölmeye mahkumdur,” diyor Asimov ve buna neden olabilecek olayları sıralıyor. Ardından başlıyor öyküsünü anlatmatya. Ölmekte olan bir gezegen ve yerin altında yaşamaya başlayan canlılar… Geliştirilen bir teknoloji sayesinde henüz ölmemiş bir gezegene (Dünya) zihinsel yolculuk yapılıyor. Dünya’dan bir çocuğun zihnine giren Roi, insan ırkı ve onun sağlıklı gezegeniyle tanışır. Fakat iki ırkın kafa bağlantısı kurması onları birleştirmez; aksine çok farklı uçlardadırlar. İnsan ırkının çok garip davranışlar sergilediğini gören Roi, kendi gezegenine dönüp Gan’le zihinsel ilişkisine kavuşur ve derin bir oh çeker.

Bilimkurgunun usta kalemi Asimov, bu öyküsünde birbirinden tamamen farklı boyutta ve mekanda yaşayan, hayata bakışları birbirlerine göre çok farklı olan iki ırkın iletişim kurma çabasına odaklanıyor. Bu durumun her iki taraf için de çok zor olacağını belirtiyor, yaşanan güçlükleri okuruna yansıtıyor.

Book pages: 62

Book language: tr

File size: 356.07 KB

File type: pdf

Published: 01 October 2017 - 13:40