• Welcome!
Total books

Poetry Classics

Sort by
Pulbiber Mahallesi
Pulbiber Mahallesi Sented by Paul

Şair Didem Madak son kitabı Pulbiber Mahallesi Metis’ten çıkıyor. İlk şiirleri Sombahar ve Ludingirra dergilerinde yayımlanan, Grapon Kâğıtları (İnkılap, 2000) ve Ah'lar Ağacı (Everest, 2002) isimli iki kitabı bulunan Madak, kendine özgü sesi, şiire yaklaşımı ve hayata bakışı ile dikkat çeken bir şair.

Sana Bakıyorum / I Look at You

“Maram Al Masri’nin şiirleri küçük şeylerin şiirdir. Küçük şeylere her zaman yüklü bir şiir, keşiflerle, anlamla dolu, neredeyse bir konuşma sırasında aklınızı çeliveren ayrıntılarla. Onun şiirinde, nesne sağaltıcı bir kimlik kazanır, şiir onda, bir ilişki içinde müdahale yeteneğine sahip olur. Bu nedenle yorumlanıp, deşifre edilmelidir:

Yalnızlık Paylaşılmaz
Yalnızlık Paylaşılmaz Sented by Paul

Yarın düzenleyecekler aşklarımızı, Ner’deyse. Huysuzluğumuz ondan. Perdeleri kapatmalı mı? Perdeyse. Yaşamlarımızın, doğumlarımızın Tadı kaçmadan.. Gökteyse, yerdeyse, Bir şeyse.

Yasak Sevişmek
Yasak Sevişmek Sented by Musa

"Bir gül takıp da sevdalı her gece saçlarına/ çıktı mı deprem sanırdın 'kara kız' kantosuna/ titreşir kadehler camlar kırılır alkışlardan/ muammer bey'in gözdesi karantina'lı despina"..

Sisler Bulvarı
Sisler Bulvarı Sented by Shon

Düşlenen, tümüyle düşsel olan sevgililer, topu topu üç geceye sığdırılan, doyasıya yaşanamayan aşklar, gözlerinden yıldız rüzgarları geçen sevgililer, Paris sokakları, limanlar, yolculuklar, deniz insanları ve Anadolu; uzun havalar, halk türküleri.

Reading Zindanı Baladı
Reading Zindanı Baladı Sented by Luis

Oscar Wilde Reading Zindanı Baladı adlı muhteşem manzumesinde Charles Thomas Wooldridge adlı bir askerin kısa süren hapishane yaşamını ele alır. Wooldridge, Kraliyet Atlı Muhafız Alayı’nda bir subaydır. Genç karısının kışladaki askerlerden biriyle gizli gizli görüştüğü dedikodusunu duyar. Deli gibi sevdiği karısı Laura’yı girdiği bir hiddet nöbeti sonucu öldürdükten sonra gidip polise teslim olur.

Memleketimden İnsan Manzaraları

Türk şiirinin çizgisini değiştirmiş, çok yönlü, evrensel boyutlu bir şair ve yazarın bu basım için yeniden gözden geçirilmiş, kaynak metinler esas alınarak düzeltilmiş "külliyatı"...

Elde Var Hüzün
Elde Var Hüzün Sented by Paul

Şehrin sokaklarında ihanet yürüyor bu şiirlerde; tanıdık birileri ölüyor, mahkumlar koğuşlarında sevda, özlem, özgürlük, sevgili örüyorlar gizlice, genç ayrılıklar, tutsak mutluluklar yaşanıyor..

Çakıcı'nın İlk Kurşunu

"Ben hayatta herkese karşı lakaydımdır... Bu bende sevmek hissinin mefkudiyetinden değil çok fazla oluşundandır. Ben sevdiklerimi köpek gibi severim yavrum... Zelilane severim."

Temmuz Gelincikleri
Temmuz Gelincikleri Sented by Luis

Alelacele yaşanmış, bir solukta tüketilmiş bir hayat. Bir modern çağ tragedyası. Baş oyuncusu bir kadın şair: Sylvia Plath.

Çamur Prenses
Çamur Prenses Sented by Luis

Yürüyebileceğim yol yok Ne büyük yanılgı Son kez izleyeceğim bir köşede Son kez uyuyuşunu Onlarca kez yetişemedim uykuna Sıradan cazibelere yetiştim durmadan

Sana Bakıyorum
Sana Bakıyorum Sented by Paul

“Maram Al Masri’nin şiirleri küçük şeylerin şiirdir. Küçük şeylere her zaman yüklü bir şiir, keşiflerle, anlamla dolu, neredeyse bir konuşma sırasında aklınızı çeliveren ayrıntılarla.

Kötülük Çiçekleri
Kötülük Çiçekleri Sented by Shon

Walter Benjamin’in “Avrupa’yı etkileyen son lirik başyapıt” olarak nitelediği Kötülük Çiçekleri, birçok şair ve eleştirmene göre modern şiirin kurucu basamağıdır.

Kemik İnadı
Kemik İnadı Sented by Shon

amaçsızlığını seviyorum sokakların her şey içimizden geçiyor

Hasretinden Prangalar Eskittim

Hasretinden Prangalar Eskittim, ilk kez 1968 yılında yayımlandı. O tarihten günümüze defalarca baskı yaptı. Birbirini takip eden birkaç kuşak sosyalist ve devrimcinin ellerinde, sözlerinde ve şarkılarındaydı. Birçok kişinin acı tatlı hatıralarında unutulmaz, özel bir yeri oldu.

English Renaissance Poetry: A Collection of Shorter Poems from Skelton to Jonson

Including authoritative texts of poems by twenty-three major and minor poets—from John Donne, Edmund Spenser, William Shakespeare, and Ben Jonson to George Gasciogne and Fulke Greville—and Williams’ critical preface, English Renaissance Poetry remains an invaluable introductory anthology of short poems from our first modern poetry.

Çamur Prenses
Çamur Prenses Sented by Paul

Yürüyebileceğim yol yok Ne büyük yanılgı Son kez izleyeceğim bir köşede Son kez uyuyuşunu Onlarca kez yetişemedim uykuna Sıradan cazibelere yetiştim durmadan

Гроздья гнева
Гроздья гнева Sented by Luis

Написанная на основе непосредственных личных впечатлений книга Стейнбека явилась откликом на резкое обострение социально-экономической ситуации в США в конце 30-х годов. Летом 1937 года многие центральные штаты к западу от среднего течения Миссисипи были поражены сильной засухой, сопровождавшейся выветриванием почвы, «пыльными бурями».

The Odyssey
The Odyssey Sented by Paul

‘My mother,’ answered Telemachus, ‘tells me I am son to Ulysses, but it is a wise child that knows his own father. Would that I were son to one who had grown old upon his own estates, for, since you ask me, there is no more ill-starred man under heaven than he who they tell me is my father.’

Sort by