• Welcome!
Total books

Fiction

Contemporary Fiction
7
Drama
7
Fiction
1397
Historical Fiction
25

Horror-Gothic
10
Humor
26
Mystery, Thriller & Crime
205
Poetry
36

Romance
460
Science Fiction & Fantasy
171
Short Stories
233
Youth
8

Sort by
Alfa Cellatları
Alfa Cellatları Sented by Michael

SAN FRANSİSCO, turistler için oldukça büyük ve ilginç bir kenttir. Bu kente sert bir kasım gecesi, saat on sularında eşyasız ve habersiz olarak, çok uzaklardan bir yolcu gelmişti. Ortalıkta sisli havanın sessizliği ve rüzgârın Em-barkadero boyunca yayılan rıhtım süprüntüleri arasından gelen hafif uğultusu vardı. Sisin kararttığı sulara baktı; römorkör seslerini ve Hunter’s Point'ten, Farallans'a kadar yayılan sis düdüklerinin senfonisini dinledi. Okyanusun tuzlu havasını kokladı. Vücudunun çıplak yerlerine rüzgârın nemini hissediyordu.

Aynadakı Yalan
Aynadakı Yalan Sented by Luis

Necip Fazıl Kısakürek’in, roman kalıpları içinde kaleme aldığı tek eseri… Roman, üniversitede felsefe asistanı olan Naci’nin hayatı etrafında gelişir… Bu hayat, Necip Fazıl’ın kendi hayatı değildir ama onun hayat hikayesindeki bir çok unsuru içinde barındırır. Naci, çevresine karşı davranışlariyle, kadın, cemiyet ve sanat anlayışiyle, hayata ve ölüme dair düşünceleriyle bir karakter bütünü halinde şekillendikçe hayalimizde bir Necip Fazıl portresi belirir gibi olur.

Şeytan ve Genç Kadın
Şeytan ve Genç Kadın Sented by Shon

“Paulo Coelho, Şeytan ve Genç Kadın’da insanların değer yargılarını temelden sarsmanın hiç de zor olmadığını gösteriyor.”

Sözlər
Sözlər Sented by Shon

Müharibə illərində müəllif özünün "Milçəklər" (1943), "Bağlı qapı arxasında" (1944) pyeslərini, habelə iri həcmli "Mövcudluq və heçlik" (1943) fəlsəfi traktatını qələmə almışdı. Yaradıcılığı ilə yaşamını təmin edə bildiyindən pedaqoji fəaliyyətdən birdəfəlik uzaqlaşmağa qərar vermişdi. "Milçəklər" pyesində Sartr Orest haqqındakı qədim yunan mifinə əsaslanaraq dünyada obyektiv əxlaqın mövcud olmadığı, buna görə də insanların sərbəst seçim haqqını özlərində saxlamaları fikrini fəlsəfi baxımdan əsaslandırırdı. İşğal altındakı Fransada bu sərbəst seçim faşizmə qarşı mübarizə idi. Almanlar bunu başa düşəndən sonra pyesin tamaşasını qadağan etmişdilər. Sartrın "Mövcudluq və heçlik" kitabı yazıldığı dövrdən eksiztensializmin əsas manifestinə və gənc Fransa intellektuallarının özünəməxsus Bibliyasına çevrilmişdi.

Germinal
Germinal Sented by Musa

Germinal, genellikle Émile Zola'nın en iyi eseri ve Fransız edebiyatının en iyi romanlarından biri olarak gösterilir. Roman, 1860'larda kuzey Fransa'da, uzlaşmaya yanaşmayan maden işçilerinin şiddetli ve gerçek grev öyküsünü konu alır. Germinal'in, yüzün üzerinde ülkede orijinali ve çevirileri yayınlanmıştır. Ayrıca eser beş sinema uyarlaması ve iki televizyon yapımına ilham kaynağı olmuştur.

İhanet Noktası
İhanet Noktası Sented by Luis

NASA'ya bağlı bir uydu Kuzey Kutbu'nun derinliklerine gömülü nadir bulunan bir nesnenin varlığını belirler. Bir süredir bocalamakta olan NASA bunu bir zafer olarak niteler. Amerikan uzay politikasını ve yaklaşmakta olan başkanlık seçimini derinden etkileyecek bir zaferdir bu... Başkan, Beyaz Saray Gizli Haber Alma Analisti Rachel Sexton'ı Milne Buzul Katmanı'na gönderir. Karizmatik bilim adamı Michael Tolland başkanlığında uzmanlardan oluşan bir ekiple Kuzey Kutbu'na giden Rachel, bir süre sonra akla gelmedik bir oyunu ortaya çıkarır. Tüm dünyayı amansız bir düşmanlığa sürükleyecek bir bilim sahtekârlığı söz konusudur.

Kağıttan Kentler
Kağıttan Kentler Sented by Michael

Kitabın ana karakteri olan Quentin, ailesinin de büyük yardımı ile başarılı ve sakin bir hayat sürmekte ve lisenin son sınıfında üniversite planları yapmaktadır. Platonik olarak aşık olduğu Margo ise 2 yaşından beri onun komşusudur fakat Margo okulun en havalı ve güzel kızı olduğu için Quentin Margo ya çok yakın olsa da aslında çok uzağındadır. Unutamadığı en büyük anısı ile daha çocukken Margo ile oynarken birlikte buldukları bir cesettir.

Les Miserables
Les Miserables Sented by Michael

Introducing one of the most famous characters in literature, Jean Valjean—the noble peasant imprisoned for stealing a loaf of bread—Les Misérables ranks among the greatest novels of all time.

1984
1984 Sented by Michael

The year 1984 has come and gone, but George Orwell's prophetic, nightmarish vision in 1949 of the world we were becoming is timelier than ever. 1984 is still the great modern classic of "negative utopia" -a startlingly original and haunting novel that creates an imaginary world that is completely convincing, from the first sentence to the last four words. No one can deny the novel's hold on the imaginations of whole generations, or the power of its admonitions -a power that seems to grow, not lessen, with the passage of time

The Prophet
The Prophet Sented by Luis

Kahlil Gibran’s masterpiece, The Prophet, is one of the most beloved classics of our time. Published in 1923, it has been translated into more than twenty languages, and the American editions alone have sold more than nine million copies.

Fairy Tales
Fairy Tales Sented by Shon

Hans Christian Andersen (/ˈændərsən/; Danish: [hanˀs ˈkʁæsdjan ˈɑnɐsn̩] (About this sound listen)), often referred to in Scandinavia as H. C. Andersen (2 April 1805 – 4 August 1875), was a Danish author. Although a prolific writer of plays, travelogues, novels, and poems, Andersen is best remembered for his fairy tales. Andersen's popularity is not limited to children: his stories express themes that transcend age and nationality.

The Sea wolf
The Sea wolf Sented by Musa

The Sea-Wolf is a 1904 psychological adventure novel by American novelist Jack London. The book's protagonist, Humphrey van Weyden, is a literary critic who is a survivor of an ocean collision and who comes under the dominance of Wolf Larsen, the powerful and amoral sea captain who rescues him. Its first printing of forty thousand copies was immediately sold out before publication on the strength of London's previous The Call of the Wild. Ambrose Bierce wrote, "The great thing—and it is among the greatest of things—is that tremendous creation, Wolf Larsen... the hewing out and setting up of such a figure is enough for a man to do in one lifetime... The love element, with its absurd suppressions, and impossible proprieties, is awful."

Siddhartha
Siddhartha Sented by Paul

Siddhartha is a 1922 novel by Hermann Hesse that deals with the spiritual journey of self-discovery of a man named Siddhartha during the time of the Gautama Buddha. The book, Hesse's ninth novel, was written in German, in a simple, lyrical style. It was published in the U.S. in 1951 and became influential during the 1960s. Hesse dedicated the first part of it to Romain Rolland and the second to Wilhelm Gundert, his cousin. The word Siddhartha is made up of two words in Sanskrit language, siddha (achieved) + artha (what was searched for), which together means "he who has found meaning (of existence)" or "he who has attained his goals". In fact, the Buddha's own name, before his renunciation, was Siddhartha Gautama, Prince of Kapilavastu. In this book, the Buddha is referred to as "Gotama".

The Happy Prince and Other Tales

The Happy Prince and Other Tales (sometimes called The Happy Prince and Other Stories) is a collection of stories for children by Oscar Wilde first published in May 1888. It contains five stories: "The Happy Prince", "The Nightingale and the Rose", "The Selfish Giant", "The Devoted Friend", and "The Remarkable Rocket".

Alexandr - Alexandr - The Greek World

Alexander III of Macedon (20/21 July 356 BC – 10/11 June 323 BC), commonly known as Alexander the Great (Greek: Ἀλέξανδρος ὁ Μέγας, Aléxandros ho Mégas Koine Greek: [a.lék.san.dros ho mé.gas]), was a king (basileus) of the Ancient Greek kingdom of Macedon and a member of the Argead dynasty. He was born in Pella in 356 BC and succeeded his father Philip II to the throne at the age of twenty. He spent most of his ruling years on an unprecedented military campaign through Asia and northeast Africa, and he created one of the largest empires of the ancient world by the age of thirty, stretching from Greece to northwestern India. He was undefeated in battle and is widely considered one of history's most successful military commanders.

The Lost Girl
The Lost Girl Sented by Luis

The Lost Girl is a novel by D. H. Lawrence, first published in 1920. It was awarded the 1920 James Tait Black Memorial Prize in the fiction category. Lawrence started it shortly after writing Women in Love, and worked on it only sporadically until he completed it in 1920.

The Wonderful Wizard of Oz

The Wonderful Wizard of Oz (/ɑːz/) is an American children's novel written by author L. Frank Baum and illustrated by W. W. Denslow, originally published by the George M. Hill Company in Chicago on May 17, 1900. It has since been reprinted on numerous occasions, most often under the title The Wizard of Oz, which is the title of the popular 1902 Broadway musical adaptation as well as the iconic 1939 musical film adaptation. The franchise as a whole has EGOT-ed, meaning it has won the four biggest awards of American show business.

The Iron in Blood
The Iron in Blood Sented by Paul

Rebecca Harding is an ordinary teenager whose DNA hides an extraordinary secret.

Billionaire at Sea
Billionaire at Sea Sented by Musa

When Mia James is hired to cater a high-profile bachelor party in the Caribbean with her friend Ridley, she is reluctant to do it, but needs the money. Then she meets Damian Stryker, the handsome, rich billionaire whose hired them, and finds herself trying to fight the attraction she has for the self-proclaimed playboy.

Sort by