• Welcome!
Total books

Contemporary Fiction

Sort by
Porcelain and Pink
Porcelain and Pink Sented by Luis

First published in the "Smart Set" (January 1920), and first published in book form in Tales of the Jazz Age in 1922. Francis Scott Key Fitzgerald (September 24, 1896 – December 21, 1940) was an American author of novels and short stories, whose works are the paradigmatic writings of the Jazz Age, a term he coined.

Half Girlfriend
Half Girlfriend Sented by Rebecca

Once upon a time, there was a Bihari boy called Madhav. He fell in love with girl called Riya. Madhav didn't speak English well. Riya did. Madhav wanted a relationship.

Agnes Grey
Agnes Grey Sented by Paul

At age 19 Anne Brontë left home and worked as a governess for a few years before becoming a writer. Agnes Grey was an 1847 novel based on her experience as a governess.

The Thorn Birds
The Thorn Birds Sented by Paul

Powered by the dreams and struggles of three generations, The Thorn Birds is the epic saga of a family rooted in the Australian sheep country. At the story's heart is the love of Meggie Cleary, who can never possess the man she desperately adores, and Ralph de Bricassart, who rises from parish priest to the inner circles of the Vatican...but whose passion for Meggie will follow him all the days of his life.

The Immortalists
The Immortalists Sented by Michael

Contemporary Fiction If you were told the date of your death, how would it shape your present? It's 1969 in New York City's Lower East Side, and word has spread of the arrival of a mystical woman, a traveling psychic who claims to be able to tell anyone the day they will die. The Gold children-four adolescents on the cusp of self-awareness-sneak out to hear their fortunes.

Ah Mine Ask
Ah Mine Ask Sented by Paul

Aşk, yerine göre yol olur yürünür, yerine göre iman olur uyulur. Bazen ateş olup yakar, bazen deniz olup boğar. Sultan olur ülke yönetir, şarap olur sarhoş eder. At olup koşar, kuş olup uçar. Hazine olur viran gönüllerde saklanır, kimya olur hakir topraklan altına dönüştürür. Sır olur saklanır, gonca olur açılır. Gül bahçesi olur kokusuyla âşıkları mest eder, güneş olur âşıklarının ümit meyvelerini olgunlaştırır.Aşk olunca gönüller birleşir, aşk olunca kıyamet koparcasma hareketlilik olur. Aşk olunca şimşekler çakar, rahmetler yağar. Âlemler kıyama kalkarsa aşktandır. Hastaların şifa bulması aşktandır. Aşk ile döner gökler, aşk ile durur kâinat. Aşk, Mecnun'dan Leyla'ya bir feryat, Mansur'dan dara bir sır, gözden kalbe bir yoldur.Velhasıl, klâsik edebiyatımızda aşk her şeydir, her şey de aşktır. Bütün bu sayılanlar divan edebiyatına bir aşk edebiyatı dememiz için kâfidir.

Les Essais
Les Essais Sented by Michael

Montaigne ülkemizde pek tanınmıs olmamakla birlikte bu çevirileri uzun bir önsözle vermeye cesaret edemedim, bunu gerekli görmedim. Çünkü Montaigne eserini zaten kendisini tanıtmak için yazmıs. Onunla okuyucu arasına girecek olan herkes bos sözler söylemek tehlikesine düser. Üstelik de Montaigne'in Türk okurlarına hiç de yabancı gelmeyeceğini sanıyorum: Çünkü yeni Avrupa'nın ana kaynaklarından biri olan bu büyük düsünce kaynağının bize Avrupa'dan gelen her kitapta biraz payı vardır. Yeni düsünce, insan bilincinin insanı ve doğayı serbestçe tanımak çabası ise, Montaigne bu çabanın ilk büyük hamlesidir. Bugün bizim de kavustuğumuz serbest düsünceye o, dört yüzyıl önce ve bizim uyanıs devremize birçok bakımlardan benzeyen coskun bir dönemde kavusmustur.

Sort by