• Welcome!
Total books

Drama

Sort by
The Mastery of Self: A Toltec Guide to Personal Freedom

The ancient Toltecs believed that life as we perceive it is a dream. We each live in our own personal dream, and all of our dreams come together to make the Dream of the Planet. Problems arise when we forget that the dream is just a dream and fall victim to believing that we have no control over it.

Balık
Balık Sented by Luis

Savaşı,küçük bir çocuğun gözünden anlatan, umut dolu bir roman!

Sabah Denizi
Sabah Denizi Sented by Shon

Margaret Mazzantini'den, masal gibi güçlü ve pırıltılı bir roman...

The French Foreign Legion: A Complete History of the Legendary Fighting Force

The French Foreign Legion is a complete, captivating study of the famed fighting force, from its inception in 1831 to modern times. Historian Douglas Porch chronicles the Legion’s involvement in Spain, Mexico, Indochina, Madagascar, WWI, Vietnam, and Algiers (to name a few) and delves into the inner workings of legionnaires and their captains. Known for draconian discipline and shrouded in mystery, the secrets of the Legion are guarded by those who have gained admittance into its elite society. In this thoroughly researched and impressive account, Porch reveals the mysteries surrounding a Legion of “unparalleled exoticism, pathos, and drama.”

K-Drama
K-Drama Sented by Musa

This book, the third volume in the K-Culture series intended to promote contemporary Korean culture overseas, introduces foreign audiences to Korean dramas.

Iphigeni Tauriste
Iphigeni Tauriste Sented by Paul

Euripides (MÖ y.484-406): Atina’nın yetiştirdiği üç büyük tragedya şairi arasında en fazla eseri günümüze ulaşan sanatçı olarak özel bir yeri vardır. Bu özelliği şenliklerde Aiskhylos ve Sophokles kadar birincilik ödülü kazanmamış olsa da halk arasında daha çok beğenilen bir ozan olmasına bağlanır.

Bu Hesapta Yoktu
Bu Hesapta Yoktu Sented by Shon

Aleksandr Ostrovskinin kaleme aldığı ve eserin ön sözünde de belirtildiği üzere, yazarın en çarpıcı politik-satirik oyunudur. Yegor Glumov adında genç ve zeki ama zenginlikten fakirliğe düşmüş bir delikanlının toplumdaki "budalaları pohpohlayarak" ve onlara kendini saf göstererek her dediklerine baş eğmiş gibi gözükerek, gözünde yükselmesi, bir anda mevki ve makam sahibi olmaya giderken işlerin bir anda ters yüz olmasının anlatıldığı bir tiyatro oyunudur.

Sort by