• Welcome!
Total books

Personal growth

Happiness
101
Philosophy
13
Psychology
141
Relationships & Parenting
160

Religion & Spirituality
112
Self-Improvement
210
Sort by
El Yazısındaki Sır  İnsanların Karakterlerini El Yazılarından Deşifre Edin

El yazısı,okumayı bilenler için müthiş bir bilgi kaynağı. Yazı yukarı doğru mu meyilli, harfler sağa mı yatık sola mı, kelimeler arası verilen boşluk geniş mi dar mı? Tüm bunlar, sosyal hayatlarından iş yaşamlarına, planlama becerilerinden ruh hallerine, insanlar hakkında pek çok ipucu veriyor.

Yalanlar Bilimi Psikiyatri

“Psikanaliz gibi psikoloji de yeni bir insan icadı ve yeni bir akademik disiplindir. İkisi de Aydınlanma’nın, modernitenin, bilim çağının zararlı yan ürünleridir... ve sahte-bilimdir.”

Öğretmenin 55 Altın Kuralı

Her Çocuğun İçindeki Başarılı Öğrenciyi Keşfetmek İçin Eğitimcilere ve Ailelere İpuçları Ron Clark Sayın, Hepimiz ister anne baba isterse öğretmen olarak çocuklarımızın hem okulda hem de yaşamda başarılı olmasını istiyoruz ama bunun için sistemli olarak ne yapıyoruz? Elimizde bir metod var mı? Yoksa, "Öğretmenin 55 Altın Kuralı" ile birlikte artık var!

Zihni Geliştirmenin 101 Yolu

Zihninizi çalıştırmaya başlamak için geç kalmış sayılmazsınız. Daha çevik ve öğrenmeye açık bir zihne sahip olmak sizin de hakkınız! 101 farklı parlak fikir, aktivite ve küçük bir yaşam tarzı değişikliğiyle beyin gücünüzü arttıracak, hafızanızı geliştirecek, kötü düşüncelerden arınacak ve daha sağlıklı düşüneceksiniz.

Bir Elmanın Sizi Kullandığını Düşündünüz mü Hiç?

“Okuduğunuz okuyacağınız her şeyden daha büyüleyici.” Entertainment Weekly “Pollan sadece doğal yaşam üstündeki etkilerimize değil, kendi doğamıza da ışık tutuyor. Nefes kesici.” The New York Times

Strese Son!
Strese Son! Sented by Shon

Nörolojik açıdan bakıldığında strese kronik olarak maruz kalan beyin, yüksek performans gösterme gücüne bir gün dâhi sahip olamaz. Stres sağlığımız için zararlıdır, duygusal zekâmızı azaltır, ilişkilerimizi sekteye uğratır, performansımızı düşürür ve başarı potansiyelimizi sınırlar. Buna rağmen yapılan çalışmalara göre yüzde seksenimiz bu konuda hiçbir şey yapmıyor.

Hızlı ve Yavaş Düşünme

Okuyucuyla canlı bir sohbete giren yazar, sezgimize ne zaman güvenip güvenmeyeceğimizi ve yavaş düşünmenin ne zaman daha iyi olacağını öğretiyor.

Az Çabayla Çok Başarı
Az Çabayla Çok Başarı Sented by Luis

Biz modern çağın insanları, bitkin düşene dek çalışıyor, daha fazla iş çıkarmak için uykumuzdan fedakarlık ediyor, bir orya bir buraya koşturuyor, yine de hiçbir yere varamıyoruz. Başarılı olmak için müthiş bir çaba harcamamız gerektiğine inanıyoruz ve başarısızlığın nedeninin yeterince sıkı çalışmamak olduğunu düşünüyoruz.

Parça ve Bütün
Parça ve Bütün Sented by Paul

Wernwr Heisenberg, Niels Bohr, Max Planck, Albert Einstein, Carl Friedrich, Wolfgang Pauli, paul Dirac'ın birbirleriyle yaptıkları konuşmalarda gündelik bir konu olan doğa bilimleri.

The Small-Town Pagan's Survival Guide: How to Thrive in Any Community

Are you living in―or moving to―a small community and wondering how you'll fit in, connect with other Pagans, and live your beliefs in peace? This wonderfully unique book is filled with ways to nourish your Pagan soul in small towns, suburbs, and any place outside the city limits. Along with Bronwen Forbes' own experiences, Pagans from close-knit communities across the country offer hard-won wisdom and advice on all aspects of staying true to yourself and your spirituality. ―Starting a coven or study group ―Getting along with non-Pagan neighbors ―How to find and make ritual tools ―Celebrating the Sabbats ―Home decoration ―Dating non-Pagans ―Following Pagan etiquette ―When and how to reveal your beliefs ―Raising Pagan children After reading the book, join the discussion online at groups.yahoo.com/group/smalltownpagans, where you can make more enriching connections.

Sacred Visions: Early Paintings from Central Tibet

Sacred Visions: Early Paintings from Central Tibet is the catalogue of a landmark exhibition of more than sixty of the finest extant Tibetan works from museums and private collections around the world. Closed to the West until the early twentieth century, Tibet was abruptly closed again in the 1950s by the Chinese. In spite of the loss of much of the staggering wealth of Tibetan monasteries and other monuments since that time, a number of masterpieces have survived in Western collections. Brought together for the first time, many of the paintings have also never been published. In the catalogue, Steven M. Kossak and Jane Casey Singer discuss the individual works in regard to their style, iconography, provenance, and date. They explore and contextualize the painting of the eleventh to the fifteenth century, a formative period when Tibet enjoyed extraordinary cultural achievements. During this era, known as the Chidar, or "the later diffusion of the faith," Indian Buddhism became firmly established in Tibet. Thousands of Indian Buddhist texts were translated into Tibetan, hundreds of Buddhist monuments were built to adorn Tibet's vast landscape, and countless young men and women entered the ranks of burgeoning monastic orders. Some of the finest extant paintings seem to have been commissioned from India by monasteries. These works were then used as models by Tibetan artists to create their own thankas, paintings on cloth. Beginning in the thirteenth century, Nepalese craftsmen began to be employed and Nepalese-style paintings became the dominant mode in the fourteenth and the early fifteenth century. It was not until the fifteenth century that Tibetans began to synthesize a truly indigenous mode of expression from these sources as well as from Chinese influences. In the essays, Mr. Kossak analyzes the development of style and the chronology of the works; Ms. Singer explores the profound cultural ties between Tibet and eastern India, and, more briefly, between Tibet and Nepal. Robert Bruce-Gardner discusses the painting techniques of the period. [This book was originally published in 1998 and has gone out of print. This edition is a print-on-demand version of the original book.]

Empati Çağı  Daha Anlayışlı Bir Toplum İçin Doğadan Dersler

Empati ya da duygudaşlık, en basit anlamıyla, kişinin kendisini başkasının yerine koyması olarak tanımlanabilir. Başkalarının yerine geçmek, özdeşleşebilmek, diğerlerinin içinde bulunduğu durumu anlamak tüm insanlarda var olan bir yetenek, bir içgüdü müdür? Acaba empati, karşımızdakinin içinde bulunduğu durumu değiştirmeye yönelik bir eylemi de beraberinde getirir mi ya da getirmeli midir?

Passionate Enlightenment
Passionate Enlightenment Sented by Shon

The crowning cultural achievement of medieval India, Tantric Buddhism is known in the West primarily for the sexual practices of its adherents, who strive to transform erotic passion into spiritual ecstasy. Historians of religion have long held that the enlightenment thus attempted was for men only, and that women in the movement were at best marginal and subordinated and at worst degraded and exploited. Miranda Shaw argues to the contrary, presenting extensive new evidence of the outspoken and independent female founders of the Tantric movement and their creative role in shaping its distinctive vision of gender relations and sacred sexuality.

Clinical Psychology and Psychotherapy as a Science: An Iconoclastic Perspective

This book demonstrates how clinical psychology and psychotherapy practices may reach a scientific level provided they change the three basic paradigms that have controlled those practices in the last century. These three, now outdated, paradigms, are: (1) one-on-one (2) personal contacts (3) through talk. These paradigms have served well in the past but they are no less helpful in the current digitally focused world.

By Land, Sky & Sea: Three Realms of Shamanic Witchcraft

For Witches and Pagans of all traditions and paths, By Land, Sky & Sea will help you develop an intimate understanding of the magickal lore and traditions of modern shamanic pathworking. Based upon the Celtic realms of land, sky, and sea, this wise and unique book explores the ancient trinity and its Greek, Hawaiian, Hindu, Stregheria, and Wiccan customs. Gede Parma guides you through effective methods for working in the three realms, culminating in powerful rituals for each. ―Gain basic skills in breathwork, omenwalking, divination, and celebrating the body through dance ―Learn techniques for energy work and expanding consciousness, such as astral projection, clearing and balancing the chakras, and clairvoyance ―Enact true shamanic practices of trance, vision journeying, channeling, oracle reading, initiation, and rebirth Praise: "Lyrical, anecdotal, and practical . . . This book will engage and refresh the seasoned practitioner of modern Witchcraft and enlighten the novice equally. Recommended."―Kala Trobe, author of The Witch's Guide to Life

Nerede ve Ne İçin Yaşadım

Walden, Amerikan çevreci-filozofu Henry David Thoreau'nun başyapıtı. Thoreau, o günden bugüne bir kült kitap olan bu yapıtında, Walden Gölü kıyısında 4 Temmuz 1845'te başlayıp, 2 yıl 2 ay ve 2 gün sürerek 6 Eylül 1847'de sona eren doğal-yaşam deneyimini anlatıyor. On yedi bölümden oluşan Walden'dan dört bölümün yer aldığı Nerede ve Ne İçin Yaşadım'ın doğa tarihi yapıtları arasında kendisine özgü bir yeri vardır.

Holy Misogyny: Why the Sex and Gender Conflicts in the Early Church Still Matter

In Holy Misogyny, bible scholar April DeConick wants real answers to the questions that are rarely whispered from the pulpits of the contemporary Christian churches. Why is God male? Why are women associated with sin? Why can't women be priests? Drawing on her extensive knowledge of the early Christian literature, she seeks to understand the conflicts over sex and gender in the early church-what they were and what was at stake. She explains how these ancient conflicts have shaped contemporary Christianity and its promotion of male exclusivity and superiority in terms of God, church leadership, and the bed. DeConick's detective work uncovers old aspects of Christianity before later doctrines and dogmas were imposed upon the churches, and the earlier teachings about the female were distorted. Holy Misogyny shows how the female was systematically erased from the Christian tradition, and why. She concludes that the distortion and erasure of the female is the result of ancient misogyny made divine writ, a holy misogyny that remains with us today.

A Visual History of the English Bible: The Tumultuous Tale of the World's Bestselling Book

With a full color layout and over one hundred illustrations, A Visual History of the English Bible covers the fascinating journey of the Bible from the pulpit to the people. Renowned biblical scholar Donald L. Brake invites readers to explore the process of transformation from medieval manuscripts to the contemporary translations of our day. Along the way, readers will meet many heroes of the faith--men and women who preserved and published the Scriptures, often at risk of their own lives. From Wycliffe and Tyndale to King Henry VIII and the Geneva Bible, from the Bishop's Bible and the King James Version to the American Revolution and the Civil War, this tumultuous tale is history come alive. This book is perfect for history buffs, bibliophiles, and anyone interested in the colorful account of the world's most popular book.

Sort by