• Welcome!
Total books

Personal growth

Happiness
101
Philosophy
13
Psychology
141
Relationships & Parenting
160

Religion & Spirituality
112
Self-Improvement
210
Sort by
What I Know for Sure
What I Know for Sure Sented by Luis

As a creative force, student of the human heart and soul, and champion of living the life you want, Oprah Winfrey stands alone. Over the years, she has made history with a legendary talk show - the highest-rated program of its kind, launched her own television network, become the nation's only African-American billionaire, and been awarded both an honorary degree by Harvard University and the Presidential Medal of Freedom. From all her experiences, she has gleaned life lessons—which, for fourteen years, she's shared in O, The Oprah Magazine's widely popular "What I Know For Sure" column, a monthly source of inspiration and revelation.

Being True to Life: Poetic Paths to Personal Growth

Psychotherapist David Richo offers a fresh and inspiring approach to personal growth: we can use the process of writing and reading poetry to move toward greater self-understanding and emotional healing. Even if you’ve never written a poem before, you can learn to use poetry to explore your feelings, your relationships, your childhood, your dreams, and more.

Women & Power: A Manifesto

At long last, Mary Beard addresses in one brave book the misogynists and trolls who mercilessly attack and demean women the world over, including, very often, Mary herself. In Women & Power, she traces the origins of this misogyny to its ancient roots, examining the pitfalls of gender and the ways that history has mistreated strong women since time immemorial. As far back as Homer’s Odyssey, Beard shows, women have been prohibited from leadership roles in civic life, public speech being defined as inherently male. From Medusa to Philomela (whose tongue was cut out), from Hillary Clinton to Elizabeth Warren (who was told to sit down), Beard draws illuminating parallels between our cultural assumptions about women’s relationship to power—and how powerful women provide a necessary example for all women who must resist being vacuumed into a male template. With personal reflections on her own online experiences with sexism, Beard asks: If women aren’t perceived to be within the structure of power, isn’t it power itself we need to redefine? And how many more centuries should we be expected to wait?

How We Talk: The Inner Workings of Conversation

We all had teachers who scolded us over the use of um, uh-huh, oh, like, and mm-hmm. But as linguist N. J. Enfield reveals in How We Talk, these "bad words" are fundamental to language.

From Boardroom to Baby
From Boardroom to Baby Sented by Michael

From Boardroom to Baby provides emotional encouragement and practical guidance for career women who are opting out of the workforce to stay home with their children.

A Good Life to the End
A Good Life to the End Sented by Paul

A professor of intensive care asks why so many elderly people linger in pain and confusion in ICU when all they want is to die at home in peace and with their loved ones. A crucial and timely rallying cry against unnecessary suffering and for humanity and gentle acceptance at the end of our lives.

Askin Istilasi Yol
Askin Istilasi Yol Sented by Paul

Üç kitaptan oluşacak olan “Aşkın İstilası” serisi; dünyada yepyeni bir istila hareketi yaratacak. Şu an elinde tuttuğun kitap, serinin 1. kitabı, senin ilk adımın... “YOL”

cesaret
cesaret Sented by Musa

Unutma: Cesaret Korkusuzluk Demek Değildir. Eğer bir insan korkusuzca, ona cesur diyemezsin.

Erkekler Marstan kadinlar Venusten

Kadınların ve erkeklerin birbirleriyle olan ilişkilerine farklı yaklaşımlarını sergiliyor. John Gray, kişilerin 'Aşk Mektupları' tekniğiyle duygularını daha kolay ve dürüstçe açıklayabileceklerini öne sürüyor. Erkekler Mars'tan, Kadınlar Venüs'ten karşı cinsle iletişiminizi geliştirecek ve ilişkilerinizden elde etmek istediklerinizi sağlayacak pratik bir rehberdir... Karşı cinsle doyurucu ilişkiler kurmak isteyen herkes bu kitabı okumalı.

Mutlu Olma Sanati.
Mutlu Olma Sanati. Sented by Shon

Mutlu Olma Sanatı Bertrand Russell’ın iyi bir yaşam sürmek isteyenlere sunduğu bir reçetedir. Kişisel Gelişim kitaplarının vermeyi vaat ettiği ama veremediği mutluluk sırlarını açıklar. Russell’a göre mutluluk birtakım insanların bizim elimizden alabileceği temel insan haklarından biri değildir.

Kucuk Seyler
Kucuk Seyler Sented by Luis

Prof. Dr. Üstün Dökmen'in üç yıldan bu yana TRT-1 televizyonundan izleyicisiyle buluştuğu programlar çerçevesinde, hayatın içinden küçük ama önemli ipuçlarının insan yaşamı üzerindeki etkilerinin irdelendiği Mutluluğun Anahtarı KÜÇÜK ŞEYLER isimli beş kitaplık dizinin ilk kitabı.

Ferrarisini Satan Bilge
Ferrarisini Satan Bilge Sented by Luis

Kalabalık mahkeme salonunun tam ortasında çökmüş haldeydi. O; büyük düşleri olan, zeki, yakışıklı, korkusuz ve ülkenin en seçkin dava avukatıydı. Onu 17 yıldır tanıyordum.Julian'ın şok edici mahkeme gösterileri sürekli gazetelerin ön sayfalarında yer alıyordu. Çoğu kimsenin sadece düşleyebileceği her şeyi elde etmişti: Yıldızlara varan mesleki şöhret, milyonlarca dolarlık banka hesapları, en pahalı semtte olağanüstü bir malikane, özel bir jet, tropikal bir ada ve orada yazlık bir ev ve de çok değer verdiği varlığı-evinin özel yolunun ortasına parkettiği kırmızı bir ferrari. Şimdi ise Büyük Julian kalp krizi geçirmiş, çaresiz bir bebek gibi yerde kıvranıyor ve deli gibi sarsılıyordu.

Empati
Empati Sented by Luis

Yaşamınızın kontrolü sizde değil! Öyle olduğunu düşünebilirsiniz, ama yanılıyorsunuz. Elbette ki kendi kararlarınızı kendiniz vermekte özgürsünüz. Bu kitabı kapatabilirsiniz. O sandalyede oturmaya devam edebilirsiniz. Ya da gözlerinizi oymak gibi çılgınca bir şey yapabilirsiniz. Ne isterseniz yapabilirsiniz.

Totem ve Tabu
Totem ve Tabu Sented by Michael

Tarih öncesi insanın, gelişmesi sırasında aşmış olduğu yolu, bize bırakmış olduğu anıtlarla araç ve gereçlerden, bazen doğrudan doğruya, bazen efsaneler, mitoslar ve masallar aracılığıyla bize intikal eden sanat, din ve hayat anlayışı kalıntılarından ve nihayet kendi ahlak ve adetlerimizde arta kalmış bir halde yaşamakta olan mantalitesinden tanıyıp bilmekteyiz. Bundan başka, bu tarih öncesi insanı, bir anlamda, hala bizim çağdaşımızdır da, bugün dahi, ilkel insanlara bizim olduğumuzdan çok daha yakın saydığımız ve kendilerini bu eski insanların dolaysız çocukları ve izleyicileri olarak gördüğümüz insanlar vardır. Vahşi ve yarı vahşi denilen kavimler hakkında biz işte bu kanıyı taşırız, ve eğer bu kavimlerin psişik hayatının bizim öz gelişmemizin iyi korunmuş eski bir aşamasını oluşturmakta bulunduğu kanıtlanabilecek olursa, bu psişik hayat bizim için özel bir önem kazanır.

Sort by